Euphoria 50m Hakkında

Euphoria 50m'nin iç ve dış tasarımı, dünyanın en iyilerinden biri olarak kabul edilen "Ken Freivokh" tarafından yapılmıştır. Teknolojiyi, zerafeti ve lüksü bir arada barındıran bir süper yattır. Adından da anlaşılacağı üzere, 50 metre boya sahip olan bu yat, çelik ve alüminyumdan inşaa edilmiştir.

Yat otomasyon sistemi

Yat otomasyon sistemimiz, Antalya’da Euphoria 50m teknesinde uygulanmıştır. 50 metre uzunluğundaki bu süper yatta 400’e yakın giriş/çıkış (I/O) bağlantısının yanı sıra analog ve RS485 bağlantılar da yapılmıştır.

Euphoria 50m Yat otomasyonu

Donanım Özellikleri

Projede “Phoenix Contact” marka PLC’ler kullanılmıştır. PLC’ler ile sensörler ve kontaktlar arasındaki kablolamayı azaltmak ve verimliliği arttırmak için, geminin farklı bölümlerinde konumlandırılan IO modülleri arasında Ethernet üzerinden Profinet bağlantısı yapılmıştır. Olası kablo arızalarından sistemin etkilenmemesi için farklı güzergahlar üzerinden 2 farklı profinet kablosu bağlanmış ve böylece IO modülleri arasındaki bağlantı yedekli hale getirilmiştir.

Euphoria 50m teknesinde bulunan Otomasyon sistemi, aşağıdaki görevleri yerine getirmektedir.
  • Kapı ve kapakların durum bilgisinin alınması (açık / kapalı )
  • Gemi motorlarının izlenmesi (devir, yağ basıncı vs)
  • Aydınlatma sistemleri ve seyir fenerleri
  • Havalandırma sistemleri
  • Jeneratör ve aküler
  • Tankların dolulukları (Yakıt tankları, temiz ve kirli su tankları vs)
  • Taşma ve sıvı sensörlerinin takibi
  • Valfler, vanalar, pompaların kontrolü
  • Sıcaklık bilgisi (makine dairesi sıcaklığı, kaptan köşkü ortam sıcaklığı, motorların egsoz sıcaklığı vs)
  • Duman ve alev sensörleri 

Sıcaklık takibi için farklı ebatlarda ve özelliklerde PT100 türevi sensörler kullanılmıştır. Yangın ve duman alarm sistemi olarak Phoenix V2 yangın alarm paneli tercih edilmiştir. Bu alarm paneli ile ilgili çözümlerimiz hakkında detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yat Otomasyon Yazılımı

Euphoria 50m yatının otomasyon sisteminde kullandığımız yazılım, şirketimiz bünyesinde %100 Türk mühendisleri tarafından geliştirilmiştir. Bu sayede, benzer teknolojiler geliştiren yabancı şirketlere veya ülkemizde faaliyet gösteren ve yabancı şirketlerin yazılımlarını kullanan tedarikçilere göre çok daha hızlı ve kaliteli teknik destek sağlayabiliyoruz. Yat otomasyon yazılımımız hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Euphoria 50m Yat otomasyonu

Yat Alarm Yönetimi

Yatta bulunan sistemler, otomasyon sistemi üzerinde bulunan alarm yöneticisi tarafından sürekli izlenmektedir. İlgili sensörlerden gelen verilere göre alarmlar başlatılmakta, gerekli personel otomatik olarak bilgilendirilmektedir.

Yat Otomasyonu Mobil Uygulaması

Euphoria 50m yatında kullanılan otomasyon sistemi, mobil uygulama vasıtasıyla izlenebilmektedir. Kaptanımız, gemide olmadığı zamanlarda bile yat ile ilgili kritik verilere gerçek zamanlı olarak ulaşabilmekte ve bazı kritik sistemleri uzaktan yönetebilmektedir.

Detaylı Bilgi

Bu projemiz veya yat otomasyon yazılımımız hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bizimle irtibata geçebilirsiniz..
Sayfalar listesine git